Haber

Millet İttifakı’nın S-400 ve F-35 planı belli oldu: ABD’yi memnun edeceğiz

CHP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Dış Politika Başdanışmanı Ünal Çeviköz, Newsweek dergisine konuştu.

Muhalefetin 14 Mayıs’ta iktidara gelmesi durumunda ABD ile ilişkileri geliştirmeyi hedeflediğini kaydeden Çeviköz, F-16 satışında Washington ile ilerleme kaydetmeyi umduklarını söyledi.

Çeviköz, Türkiye’ye F-16 satışı kapsamında 20 milyar dolarlık bir anlaşmanın çıkış noktası olabileceğini belirtti.

“ABD İLE YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYABİLİR”

Kılıçdaroğlu’nun, Millet İttifakı’nın seçim zaferinin Ankara ile Washington arasında savunma alanında yeni bir dönem başlatabileceğine inandığını kaydeden Çeviköz, şöyle konuştu: Seçim sonrası yeni iktidar döneminde iç siyasette demokratikleşme süreci ve yeni dış politika vizyonu ile birlikte Türkiye-ABD ilişkilerinin daha geniş açılımlara ve ufuklara sahip olacağına inanıyoruz” dedi.dedi.

Çeviköz, Kılıçdaroğlu liderliğindeki yeni hükümetin Erdoğan döneminde Türk-ABD ilişkilerine verdiği zararı onarmaya çalışacağını da belirtti.

“F-35 PROJESİNE DÖNÜŞ İSTEĞİMİZİN TEMEL İLKESİ ABD İLE SAVUNMA SANAYİ ALANINDA İŞBİRLİĞİDİR”

NATO ile birlikte çalışmak istediklerini kaydeden Çeviköz, “5’inci nesil savaş uçağı olan F-35 programına geri dönün. “Ulus İttifakı Ortak Politikalar Uzlaşması”metinde vurgulanarak, “Ancak F-35 projesine girmek sorun olacaktır. Ancak burada ana fikir Türkiye ve ABD arasında savunma sanayii iş birliğinin devam etmesidir. F-35 henüz beşinci nesil bir projedir. Gelecekte daha teknolojik gelişmelerin olacağı, muhtemelen altıncı neslin oluşması için olacağı aklımızda. Amerika Birleşik Devletleri. F-35 projesine geri dönme isteğimizi ifade ederken kastettiğimiz budur.”söz konusu.

“PARASINI ÖDEDİK! S-400’Ü BEKLEMEYECEĞİZ AMA ABD’Yİ VE NATO MÜTTEFİKLERİMİZİ MEMNUN EDECEK BİR ÇÖZÜM BULACAĞIZ”

Çeviköz, Rusya’dan S-400 savunma sistemi alımıyla ilgili soruya, muhalefetin olası zaferinden sonra kurulacak yeni hükümetin S-400’lerden tamamen vazgeçme taahhüdünde bulunmayacağını söyledi:

Parasını ödedik, sistemi kurduk diye tabi ki Türkiye bunları bir kenara atmaz.

Türkiye’nin F-35 projesine yeniden dahil olmasının veya ABD ile savunma sanayi iş birliğini ilerletmesinin önündeki en büyük engellerden birinin Ruslardan S-400 alımı olduğunu biliyoruz.diyor Çeviköz, “Anladığım kadarıyla, müstakbel hükümet bu soruna çözüm bulmakta istekli olacaktır. Bu çözüme nasıl ulaşılacağı konusunda bir yargıda bulunamam. Ancak bu hem Türkiye’yi hem de ABD’yi tatmin edecek bir anlayış olacaktır. Türk topraklarındaki varlığının güvenlik kaygılarını giderebilecek çeşitli mekanizmalar veya seçenekler olabilir. Bu endişeleri çözmek için pek çok olasılık olduğunu düşünüyorum.”terimleri kullandı.

KAYNAK: HABER7

haberomerli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu