Ekonomi

Toyota, üretim ve satışta tarihi seviyeleri görüyor

Otomotiv üretim ve satış pazarlarında Kovid-19 salgını nedeniyle kesilen ve yarı iletken çip tedarik açıkları azalmaya devam ediyor.

Toyota’dan yapılan açıklamaya göre 2022 mali yılı, küresel araç üretimini ve araç satışlarını tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı. Bu verilere göre şirketin 2023 Mart’ta sona eren 2022 mali yılına ilişkin küresel üretimi, 2021 mali yılına göre yüzde 6,5 artışla 9,13 milyon adede ulaştı.

Salgının neden olduğu modül arz açıklarının kapanmasıyla birlikte söz konusu dönemde deniz taşımacılığı üretimi yüzde 9,2 artarak 6,34 milyon adet oldu. Söz konusu rakamdaki artışta Kuzey Amerika, Çin ve Güneydoğu Asya gibi otomobil pazarlarındaki üretim artışı etkili oldu.

Yarı iletken tedarik sorununun devam eden olumsuz etkileri sonucunda Japonya’da üretim yüzde 0,9 artarak 2,79 milyon adet oldu. Üretici, yaptığı açıklamada, ülkede yılda 3 milyon araç üretme hedefine sadık kalacağını duyurdu.

Japon firmasının 2022 mali yılı için küresel satışları yüzde 1 artışla 9.61 milyona yükseldi. Şirketin bir önceki küresel satış rekoru, 9,55 milyon araç satıldığı 2018 mali yılında kırılmıştı.

Yurt dışı araç satış adetlerinde Avrupa ve Güneydoğu Asya pazarlarındaki güçlü talebin etkisinin hissedildiği de vurgulandı.

orhangazi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu