Sağlık

Birlik Sağlık-Sen’den “1 Günde 4 Şiddet” Açıklaması

Bafra, Rize, Ağrı ve Fatsa’dan gelen haberlere göre, Sendika Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, sağlık çalışanlarımıza yönelik şiddete ilişkin açıklama yaptı.

Yayınlanan açıklama şu şekilde:

“Bafra, Rize, Ağrı ve Fatsa’dan gelen haberlere göre 24 saat yani bir tam gün içinde sağlık çalışanlarımıza yönelik şiddet tüm sağlık çalışanlarımızı derinden üzmüştür. Bir günde yaşanan şiddet olayın vehametini ortaya koyuyor. Bir gün geçmesin sağlık çalışanı hasta ve yakınlarından şiddet, küfür ve hakaretlere maruz kalmasın. Ülkemizin her köşesinde her gün onlarca sağlık çalışanımız hasta ve yakınları tarafından sözlü ve fiziki şiddete maruz kalmaktadır. 24 saatte 4 şiddet olayı buzdağının görünen kısmı. Sağlık çalışanlarımız her gün hakaret, küfür, tehdit gibi sözlü şiddete maruz kalmakta, kendilerine yönelik fiziksel şiddette yalnız kalmakta ve haklarını aramakta güçlük çekmektedir. Maalesef son yıllarda uygulanan sağlık politikaları vatandaşlarımızı ve sağlık çalışanlarımızı karşı karşıya getirdi.

Sendika Sağlık-Sen Genel Lideri Ahmet Doğruyol: “Vatandaş Haklı Görüntüsü Sağlıkta Şiddeti Zirveye Çıkardı”

Sendika Sağlık-Sen Genel Lideri Ahmet Doğruyol: “Vatandaş Haklı Görüntüsü Sağlıkta Şiddeti Zirveye Çıkardı”

Şiddet artışının başında gelen yetkililerin sağlık çalışanına yönelik kullandığı olumsuz ifadeler ve vatandaşın emrindeki sağlık çalışanlarının, vatandaşın hizmetlisi, vatandaşın her ne olursa olsun haklı olduğu imajı. nedeni, sağlıkta şiddeti yapmıştır. Olay öyle bir noktaya geldi ki; Bir caminin imamı hutbede: “Beni öldürmeyecek misin? Dövmeyecek misin? Küfür etmeyecek misin?” Sokakta vatandaşa uzatılan mikrofona, “Şu anda doktoru sevmiyoruz” ifadelerini kullanabiliyor. Doktor “Dövüyoruz” diyecek kadar pervasız olabiliyor. Samsun Bafra İlçe Devlet Hastanesi’nde emekli memurun uzman doktora ateş etmesi, Rize Devlet Hastanesi Acil Servis’te silahlı çatışma, Ağrı ilimizde ASM’de aile doktoruna fiziksel şiddet, Fatsa Devlet Hastanesi’nde uzman hekime şiddet nedeniyle sağlık çalışanlarımız her gün hızla deneyimliyor. Doktorumuzun dayak yemesi ve tüm bunların 24 saat içinde olması çok üzücü. Şiddete uğrayan arkadaşlarımıza acil şifalar dileyerek, sağlıkta şiddeti önlemek için şov amaçlı değil, acilen aktif önlemler alınmalıdır.”

haber-cubuk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu